Adaś1.png

ADAŚ

Nazwa: Adaś 

Zdrobnienia: Adi, Adasiek, Adison, Adam

Paszport: tak

Płeć: wałach 

Rasa: typ koń mały 

Maść: kasztanowata 

Data urodzenia: 2011 roku (osiem lat) 

Miejsce urodzenia: Chobie 

Matka: NN 

Ojciec: NN 

Wzrost: 151 centymetrów

Właściciel: Julia Trąbska (Stajnia u Julii)

© Agnieszka Stępel

Adaś to urodzony w 2011 roku (ośmioletni) wałach rasy: typ koń mały, z paszportem, lecz niestety bez udokumentowanego pochodzenia (w paszporcie matka i ojciec NN), maści niby kasztanowatej, lecz wyjątkowej – jest jasnobrązowy, z ciemną pręgą na grzbiecie i prążkami na nogach, z bardzo długą, bujną grzywą nieznanego koloru i bardzo długim, bujnym ogonem równie nieznanego koloru. Na pysku ma białą gwiazdkę, a także charakterystyczną, malutką, białą plamkę nad prawym okiem. Do naszej stajni przybył z Siemięrzyc dnia 23 lutego 2018 roku. 

Adaś pieszczotliwie zwany jest Adim, Adaśkiem lub Adisonem, a w momencie zdenerwowania – staje się Adamem. 

Adi jest koniem silnym, zdrowym i dobrze zahartowanym. Chodzi w tereny i rajdy jedno– i kilkudniowe zarówno sam, jak i z innymi końmi, w zastępie i jako prowadzący, jednak najlepiej czuje się idąc w zastępie – obojętne, w jakiej kolejności. Ma spokojne tempo, idzie za koniem, trzyma odstęp. Jest bardzo ciekawy świata, lubi poznawać i zwiedzać nowe miejsca, jest odważny, pewny siebie, niepłochliwy, odczulony na miliony „straszaków”, nie boi się nowych wyzwań, bez problemu pokonuje także wszelkie terenowe przeszkody – począwszy od tych na wysokości (powalone drzewa, pnie, strome wzniesienia, strome zjazdy, i tym podobne), skończywszy na głębokości (kałuże małe i duże, rzeki, jeziora, i tym podobne). Adaś jeździ na pławienia nad jezioro, gdzie bez problemu wchodzi do wody i bardzo chętnie pływa. 

Na ujeżdżalni chodzi poprawnie w trzech podstawowych chodach, raczej pod bardziej zaawansowanymi jeźdźcami, będąc na ujeżdżalni sam, jak i z innymi końmi. Dla słabszych jeźdźców jest typem konia „do pchania”, natomiast dla bardziej zaawansowanych – jest bardzo energiczny, żwawy i pełen życia, z dobrym, wydajnym ruchem. Chętny do współpracy, spokojny, grzeczny i opanowany. 

Świetnie sprawdza się na jazdach sportowych, a szczególnie w skokach przez przeszkody. Ma świetną technikę skoku, skacze bardzo chętnie, raczej nie odmawia skoku. Skacze z zapasem, bardzo lekko, praktycznie nieodczuwalnie, ma idealne wybicie, do tego jest bardzo zwinny i zwrotny.  Adaś jest bardzo zaangażowany i wyjątkowo ambitny. 

Potrafi wchodzić do przyczepy i jeździć w niej. 

Adi zadebiutował na dwudniowym, wyjazdowym rajdzie konnym Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich w dniach 13–14 kwietnia 2019 roku, gdzie dzielnie przemierzył wiele godzin rajdu ze znacznie większymi końmi od siebie, dotrzymując im kroku, pokonywał terenowe przeszkody, nauczył się maszerować, a także wziął udział w bardzo wymagającym treningu szwadronowym. 

Nie kopie, nie gryzie, nie przejawia absolutnie żadnej agresji. To typ konia–przytulanki, bardzo lgnie do ludzi. W obejściu zupełnie bezproblemowy, podaje nogi do czyszczenia, toleruje także kąpiele. W stadzie próbuje dominować, ciężko dogaduje się z innymi końmi, wszystkich „przegania”. 

Poprawnie chodzi również na lonży oraz na wolności na lonżowniku. Nadaje się jako nauczyciel początkujących jeźdźców, ale nie tak dobrze, jak nasze inne konie. Prowadzony przez nas także naturalnymi metodami pracy z końmi. Nie sprawia mu żadnego problemu jazda bezwędzidłowa – bez wędzidła porusza się tak samo dobrze, jak z wędzidłem. 

Nie boi się publicznych wystąpień. 

Zanim go kupiliśmy chodził tylko w bryczce i saniach, zarówno w parze, jak i w pojedynkę. 

Jego wysokość w kłębie to około 151 centymetrów. 

Adi jest własnością Stajni u Julii (właściciel: Julia Trąbska). 

Rodowód Adasia: https://www.bazakoni.pl/ada-444434

Rodowód matki: brak. 

Rodowód ojca: brak.