LUCKY

Nazwa: Lucky 

Zdrobnienia: Lucek, Lucuś, Lucjan, Lucjanek, Gruby, Lucy, Lucek–Pucek, Lucuś–Pucuś, Lucjan–Pucjan, Lucjanek–Pucjanek, Pucek, Pucuś, Pucjan, Pucjanek 

Paszport: tak

Płeć: wałach 

Rasa: arabohaflinger (w paszporcie: typ szlachetny) 

Maść: kasztanowata 

Data urodzenia: 30 czerwca 2009 roku (dziesięć lat) 

Miejsce urodzenia: Ryczówek 

Matka: Heidi, haflinger (w paszporcie: NN) 

Ojciec: Ever for Pleasure, koń czystej krwi arabskiej (w paszporcie: NN) 

Wzrost: 151 centymetrów

Właściciel: Julia Trąbska (Stajnia u Julii)

© Agnieszka Stępel

Lucky to urodzony 30 czerwca 2009 roku (dziesięcioletni) wałach rasy arabohaflinger, od matki Heidi (haflinger), po ojcu Ever for Pleasure (koń czystej krwi arabskiej), z paszportem, lecz niestety bez udokumentowanego pochodzenia (w paszporcie matka i ojciec NN, a rasa: typ szlachetny), maści niby kasztanowatej, lecz wyjątkowo ładnej – Lucky jest po prostu rudy, z bardzo długą, bujną, marchewkową grzywą i marchewkowym ogonem oraz śliczną, białą latarnią na pysku. Do naszej stajni przybył z Ryczówka dnia 18 czerwca 2017 roku, jednak nasze serca skradł już w maju 2014 roku – wtedy jeszcze nie przypuszczaliśmy, że kiedyś będzie nasz! 

Lucky pieszczotliwie zwany jest po prostu Luckiem. Ma również wiele innych zdrobnień, takich, jak: Lucuś, Lucjan, Lucjanek, Gruby, Lucy, Lucek–Pucek, Lucuś–Pucuś, Lucjan–Pucjan, Lucjanek–Pucjanek, Pucek, Pucuś, Pucjan czy Pucjanek. 

Lucek jest koniem silnym, zdrowym i dobrze zahartowanym. Chodzi w tereny i rajdy jedno– i kilkudniowe zarówno sam, jak i z innymi końmi, w zastępie i jako prowadzący, jednak najlepiej czuje się idąc w zastępie – a jeszcze lepiej jako jeden z ostatnich czy nawet ostatni. Lucky w terenie ma swoje tempo, nigdy mu się nie spieszy, nawet w kierunku stajni. Oczywiście – w momencie rywalizacji (czytaj: wyścigów) potrafi pokazać klasę i swoje maksymalne, naprawdę niezłe tempo. Ale to od czasu do czasu. Tak naprawdę jest to zupełnie bezproblemowy chłopak. Mimo wszystko jest bardzo ciekawy świata, lubi poznawać i zwiedzać nowe miejsca, jest odważny, pewny siebie, niepłochliwy, odczulony na miliony „straszaków”, nie boi się nowych wyzwań, bez problemu pokonuje także wszelkie terenowe przeszkody – począwszy od tych na wysokości (powalone drzewa, pnie, strome wzniesienia, strome zjazdy, i tym podobne), skończywszy na głębokości (kałuże małe i duże, rzeki, jeziora, i tym podobne). Lucek jeździ na pławienia nad jezioro, gdzie bez problemu wchodzi do wody i bardzo chętnie pływa. 

Na ujeżdżalni chodzi poprawnie w trzech podstawowych chodach, zarówno pod zupełnie początkującymi jeźdźcami, jak i tymi bardziej zaawansowanymi, będąc na ujeżdżalni sam, jak i z innymi końmi. Można powiedzieć, że jest to prawdziwy koń–ideał – dla początkujących jeźdźców jest typem konia „do pchania”, pomaga, wybacza błędy, wyczuwa każde zachwianie w siodle i w momencie się zatrzymuje bądź zwalnia, aby odratować sytuację, natomiast dla bardziej zaawansowanych – jest bardzo energiczny, żwawy i pełen życia, z dobrym, wydajnym ruchem. Poza tym, we wszystkich przypadkach jest chętny do współpracy, spokojny, grzeczny i bardzo opanowany. 

Pomimo swojej potężniejszej budowy i grubszej kości Lucky świetnie sprawdza się na jazdach sportowych, a szczególnie w skokach przez przeszkody. Lucky zadebiutował po raz pierwszy w Ośrodku Jeździeckim Lando w Ptakowicach na Zawodach Regionalnych i Towarzyskich w skokach przez przeszkody dnia 30 czerwca 2018 roku (w swoje dziewiąte urodziny!). Była to jego pierwsza podróż na zawody, w dodatku pierwsza w życiu podróż przyczepą konną i był bardzo dzielny. Od tamtej pory wiemy, że możemy na niego liczyć na zawodach wyjazdowych. Lucek ma świetną technikę skoku, skacze bardzo chętnie (czasem aż za bardzo!), nigdy nie odmawia skoku. Jeźdźcy sportowi muszą uważać, ponieważ Lucky większość przeszkód pokonuje z ogromnym zapasem – więc jeśli instruktor ustawia przeszkodę 60 centymetrów, nastawiaj się na co najmniej raz tyle! Lucky jest bardzo zaangażowany i wyjątkowo ambitny. 

Potrafi wchodzić do przyczepy i jeździć w niej. 

Lucky zadebiutował również na dwudniowym, wyjazdowym rajdzie konnym Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich w dniach 13–14 kwietnia 2019 roku, gdzie dzielnie przemierzył wiele godzin rajdu ze znacznie większymi końmi od siebie, dotrzymując im kroku, pokonywał terenowe przeszkody, nauczył się maszerować, a także wziął udział w bardzo wymagającym treningu szwadronowym. 

Lucky nie kopie, nie gryzie, nie przejawia absolutnie żadnej agresji. To typ konia–przytulanki. W obejściu zupełnie bezproblemowy, podaje nogi do czyszczenia, toleruje także kąpiele. W stadzie dominujący dla nowych koni, natomiast dla dobrze już znanych – raczej bezkonfliktowy, ustawiony gdzieś w środku hierarchii. 

Poprawnie chodzi również na lonży oraz na wolności na lonżowniku. Jest świetnym nauczycielem początkujących jeźdźców. Prowadzony przez nas także naturalnymi metodami pracy z końmi. Nie sprawia mu żadnego problemu jazda bezwędzidłowa – bez wędzidła porusza się tak samo dobrze, jak z wędzidłem. 

Lucek trenuje także przeróżne, popisowe sztuczki do pokazów tresury. To prawdziwy gwiazdor i koń rycerski – uwielbia się „popisywać”. Nie boi się publicznych wystąpień. W dniu 10 listopada 2018 roku wziął udział w wydarzeniu pod tytułem „Droga ku wolności” z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 3 w Łazach, gdzie był główną atrakcją wydarzenia – Kasztanką Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po zakończeniu występu przed tłumem ludzi, Lucky dostał dyplom: „za odwagę, determinację i opanowanie w roli Kasztanki Marszałka Józefa Piłsudskiego”. 

Lucek potrafi chodzić również w bryczce i saniach, zarówno w parze, jak i w pojedynkę. Zimą zapewnia nam atrakcje w postaci kuligów. 

Jego wysokość w kłębie to około 151 centymetrów. 

Lucek jest własnością Stajni u Julii (właściciel: Julia Trąbska). 

Rodowód Luckiego: https://www.bazakoni.pl/lucky-352283

Rodowód matki: brak. 

Rodowód ojca: brak.