Nawaho1.png

NAWAHO

Nazwa: Nawaho

Zdrobnienia: Nanek, Nanuś, Naneczek

Paszport: tak 

Płeć: wałach 

Rasa: konik polski  

Maść: jasnomyszata 

Data urodzenia: 25 lutego 2011 roku (osiem lat) 

Miejsce urodzenia: Tarnowskie Góry  

Matka: Nike, konik polski (od Nora, po Jemen) 

Ojciec: Nort, konik polski (od Nora, po Trucht)

Wzrost: 137 centymetrów 

Właściciel: Julia Trąbska (Stajnia u Julii)

© Agnieszka Stępel

Nawaho to urodzony 25 lutego 2011 roku (ośmioletni) wałach rasy konik polski, od matki Nike (konik polski od Nora, po Jemen), po ojcu Nort (konik polski od Nora, po Trucht), z paszportem i pełnym, dwustronnym, udokumentowanym pochodzeniem, maści jasnomyszatej z piękną, czarno–białą grzywą i długim, bujnym ogonem nieznanego koloru oraz z charakterystyczną dla tej rasy, ciemną pręgą na grzbiecie. Do naszej stajni przybył z Tychów dnia 17 października 2017 roku. 

Nawaho pieszczotliwie zwany jest po prostu Nankiem, czasami także Nanusiem lub Naneczkiem. 

Nanek jest koniem silnym, zdrowym i dobrze zahartowanym. Chodzi w tereny i rajdy jedno– i kilkudniowe zarówno sam, jak i z innymi końmi, lecz tylko i wyłącznie jako prowadzący. Pomimo swojego niewielkiego wzrostu Nawaho jest najszybszym koniem w całej stajni, trzymającym najlepsze tempo, dlatego idealnie nadaje się na konia–przewodnika, poza tym – bardzo nie lubi chodzić w zastępie. W momencie rywalizacji (czytaj: wyścigów) ciężko jest go prześcignąć. Jest bardzo ciekawy świata, lubi poznawać i zwiedzać nowe miejsca, jest odważny, pewny siebie, niepłochliwy, odczulony na miliony „straszaków”, nie boi się nowych wyzwań, bez problemu pokonuje także wszelkie terenowe przeszkody – począwszy od tych na wysokości (powalone drzewa, pnie, strome wzniesienia, strome zjazdy, i tym podobne), skończywszy na głębokości (kałuże małe i duże, rzeki, jeziora, i tym podobne). Nanek jeździ na pławienia nad jezioro, gdzie bez problemu wchodzi do wody i bardzo chętnie pływa. 

Na ujeżdżalni chodzi poprawnie w trzech podstawowych chodach, jednak raczej pod bardziej zaawansowanymi osobami, będąc na ujeżdżalni sam, jak i z innymi końmi. Jest bardzo energiczny, żwawy i pełen życia, z dobrym, wydajnym ruchem. Jest koniem wyjątkowo chętnym do współpracy, uwielbia pracować pod siodłem, jest spokojny i grzeczny, bardzo dobrze odpowiada na wszystkie sygnały, nawet te najbardziej delikatne. 

Świetnie sprawdza się na jazdach sportowych, zarówno w skokach przez przeszkody, jak i w ujeżdżeniu. Ma świetną technikę skoku, skacze bardzo chętnie, ale raczej nie pomaga jeźdźcom i nie ratuje ich – jeśli jeździec nie zrobi dobrego najazdu, Nanek po prostu ominie przeszkodę. Skacze z dużym zapasem. Jest bardzo zaangażowany i wyjątkowo ambitny. Ujeżdżeniowo radzi sobie równie dobrze.

Potrafi wchodzić do przyczepy i jeździć w niej. 

Nawaho nie kopie, nie gryzie, nie przejawia absolutnie żadnej agresji. To typ konia–przytulanki. W obejściu zupełnie bezproblemowy, podaje nogi do czyszczenia, toleruje także kąpiele. W stadzie dominujący, jest przywódcą stada, natomiast jest raczej dobrym przywódcą, nie wdaje się w konflikty, kiedy nie trzeba, tolerancyjny dla nowych koni w stadzie. 

Poprawnie chodzi również na lonży oraz na wolności na lonżowniku. Jest świetnym nauczycielem początkujących jeźdźców. Prowadzony przez nas także naturalnymi metodami pracy z końmi. Nie sprawia mu żadnego problemu jazda bezwędzidłowa – bez wędzidła porusza się tak samo dobrze, jak z wędzidłem. 

Nie boi się publicznych wystąpień, ale szybko się nudzi, raczej się do tego nie nadaje, bardzo nie lubi stać w miejscu i zaczyna się denerwować. Mija, kiedy się rusza. To koń, który wymaga bardzo dużej ilości ruchu. Im więcej chodzi, tym jest grzeczniejszy. 

Jego wysokość w kłębie to około 137 centymetrów. 

Nanek jest własnością Stajni u Julii (właściciel: Julia Trąbska). 

Rodowód Nawaho: https://www.bazakoni.pl/nawaho-nort-nike.

Rodowód matki: https://www.bazakoni.pl/nike-jemen-nora

Rodowód ojca: https://www.bazakoni.pl/nort-trucht-nora