Raj1.png

RAJ

Nazwa: Raj 

Zdrobnienia: Rajek, Raju, Łaciaty

Paszport: tak

Płeć: wałach 

Rasa: typ koń mały

Maść: gniadosrokata 

Data urodzenia: 1 maja 2006 roku (trzynaście lat) 

Miejsce urodzenia: 

Matka: Róża, NN

Ojciec: Negro, koń huculski

Wzrost: 151 centymetrów

© Agnieszka Stępel

Raj to urodzony 1 maja 2006 roku (trzynastoletni) wałach rasy koń mały, od matki Róża (NN), po ojcu Negro (koń huculski od Fraza po Neszor), z paszportem, przepięknej maści gniadosrokatej. Nie da się ukryć, że Raj jest niesamowicie wyjątkowym koniem – błękitne, a nawet morskie, rybie oczy, długa grzywa, która niemal w połowie rozdziela się z koloru czarnego na biały oraz długi, czarno–biały ogon. Do naszej stajni przybył dnia 11 listopada 2017 roku. 

Raj pieszczotliwie zwany jest Rajkiem, ale mówimy na niego także Raju lub – od maści – po prostu Łaciaty. 

Raj jest koniem silnym, zdrowym i dobrze zahartowanym. Chodzi w tereny i rajdy jedno– i kilkudniowe zarówno sam, jak i z innymi końmi, w zastępie i jako prowadzący. Z uwagi na to, że w stajni koniem prowadzącym jest Nawaho, Raj przeważnie ustawiony jest w zastępie, jednak bardzo lubi wyjść na prowadzenie. W terenie jest koniem bardzo energicznym, żwawym, pełnym życia, raczej „do przodu”, lecz do opanowania. Lubi rywalizację. Jest bardzo ciekawy świata, lubi poznawać i zwiedzać nowe miejsca, jest odważny, pewny siebie, niepłochliwy, odczulony na miliony „straszaków”, nie boi się nowych wyzwań, bez problemu pokonuje także wszelkie terenowe przeszkody – począwszy od tych na wysokości (powalone drzewa, pnie, strome wzniesienia, strome zjazdy, i tym podobne), skończywszy na głębokości (kałuże małe i duże, rzeki, jeziora, i tym podobne). Rajek jeździ na pławienia nad jezioro, gdzie bez problemu wchodzi do wody i pływa, ale chyba nie bardzo za tym przepada. 

Na ujeżdżalni chodzi poprawnie w trzech podstawowych chodach, zarówno pod zupełnie początkującymi jeźdźcami, jak i tymi bardziej zaawansowanymi, będąc na ujeżdżalni sam, jak i z innymi końmi. Na ujeżdżalni – w porównaniu do terenów i rajdów – jest typem konia „do pchania”, pomaga, wybacza błędy, jest zupełnie bezproblemowy. Spokojny, grzeczny i bardzo opanowany. Porusza się na zasadzie: „nigdzie mi się nie spieszy”. 

Pomimo swojego spokojnego tempa świetnie sprawdza się na jazdach sportowych – zarówno w skokach przez przeszkody, jak i w ujeżdżeniu. Swojego czasu brał udział w zawodach jeździeckich. Ma świetną technikę skoku, skacze bardzo chętnie, nigdy nie odmawia skoku. Jest zaangażowany i bardzo dobry do nauki skoków. Pod bardziej zaawansowanymi jeźdźcami świetnie chodzi także ujeżdżeniowo – i tutaj jego tempo sprawdza się doskonale. 

Potrafi wchodzić do przyczepy i jeździć w niej. 

Raj nie kopie, nie gryzie, nie przejawia absolutnie żadnej agresji. W obejściu zupełnie bezproblemowy, podaje nogi do czyszczenia, toleruje także kąpiele. W stadzie uległy, ustawiony raczej na końcu hierarchii. 

Poprawnie chodzi również na lonży oraz na wolności na lonżowniku. Jest świetnym nauczycielem początkujących jeźdźców. Prowadzony przez nas także naturalnymi metodami pracy z końmi. Nie sprawia mu żadnego problemu jazda bezwędzidłowa – bez wędzidła porusza się tak samo dobrze, jak z wędzidłem. 

Nie boi się żadnych publicznych wystąpień. 

Raj potrafi chodzić również w bryczce i saniach. Zimą zapewnia nam atrakcje w postaci ciągnięcia snowboardzistów. 

Jego wysokość w kłębie to około 151 centymetrów. 

Rodowód Raja: https://www.bazakoni.pl/raj-negroflirt-ra

Rodowód matki: https://www.bazakoni.pl/ra-269627

Rodowód ojca: https://www.bazakoni.pl/negroflirt-neszor-fraza.