Kim jesteśmy?

 

Stajnia u Julii to rodzinna, przydomowa i zarazem nietypowa stajnia położona w malowniczym miejscu na śląsku.

 

Co nas wyróżnia? 

To, co jest dla nas najważniejsze, to szczęście, bezpieczeństwo i zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne) przebywających u nas koni. Nie dysponujemy więc „luksusowymi” warunkami dla jeźdźców. Nie posiadamy pełnowymiarowej hali, karuzel dla koni czy pięknych, sportowych stajni z szerokimi korytarzami. Zapewniamy jednak fachową, całodobową opiekę dla naszych koni – beztroskie i szczęśliwe życie w zgodzie z ich naturą, ogromne, otwarte serca i mnóstwo miłości, a dla jeźdźców – wysoki poziom treningów jeździeckich oraz zajęć z hipoterapii, indywidualne podejście, dawkę uśmiechu, ciepła i przyjazną, rodzinną atmosferę, a także odrobinę szaleństwa. Na pierwszym miejscu stawiamy dobro konia i dążymy do tego, aby każdy czuł się u nas dobrze. Dlaczego? Ponieważ:

Stajni nie tworzą ściany,

lecz ludzie i konie.

Pastwiska, łąki i padoki

Nasza stajnia to ponad 10 hektarów zielonych pastwisk, łąk i padoków ogrodzonych bezpiecznym, trwałym ogrodzeniem. Większość z nich jest jeszcze w trakcie grodzenia. Na pastwiskach, łąkach i padokach znajdują się paśniki, w których siano jest zadawane w siatkach. Przebywające u nas konie mają dostęp do siana 24 godziny na dobę! 

Konie mają oczywiście również stały dostęp do świeżej, czystej wody w wannach oraz stały dostęp do kilku rodzajów lizawek, zawieszonych bardzo blisko ziemi na specjalnych podstawkach. Na pastwiskach, łąkach i padokach konie znajdą schronienie w postaci licznych drzew w lasku. W czasie upałów mogą się schłodzić w naturalnym jeziorku, z którego również piją. 

Boksy

Posiadamy bardzo duże, przestronne, wyściełane słomą boksy w stajni angielskiej (może działać jako stajnia wolnowybiegowa). Boksy są jasne i ocieplane. Wewnątrz znajdują się okna, dzięki czemu konie stale się widzą. W każdym boksie znajduje się podstawka na lizawkę, dwa kółka do przywiązywania konia, miejsce do zawieszenia wiadra z paszą treściwą oraz siatka na siano z dnem bawełnianym. 

Ponieważ większość naszych koni stoi wolnowybiegowo, boksy w naszej stajni używane są w razie konieczności (na przykład kontuzji konia i przymusowego aresztu boksowego), a także podczas wykonywania naszym koniom fizjoterapii (masażu). 

Siodlarnia

Siodlarnia to miejsce do przechowywania sprzętu jeździeckiego. Nasza siodlarnia jest duża i całkiem pojemna. Każdy koń dostaje swoje własne wieszaki oraz miejsca na sprzęt, które są podpisane jego imieniem. Latem w siodlarni ochładza nas wiatrak, a zimą działa ocieplenie oraz elektryczny grzejnik. 

Siodlarnia połączona jest również z osobnym pokojem wypoczynkowym z mini–kuchenką, gdzie można odpocząć, zjeść, napić się lub przebrać. Tam również odbywają się zajęcia teoretyczne i wieczory filmowe. Dysponujemy laptopem, rzutnikiem oraz ekranem. 

Do dyspozycji naszych gości oddajemy: lodówkę, czajnik, kubki, szklanki, talerze, sztućce, kawę, herbatę, cukier, wodę.

Ujeżdżalnia

Ujeżdżalnia (inaczej: maneż) to otwarty, zwykle prostokątny, bezpiecznie i trwale ogrodzony plac przeznaczony do pracy z jeźdźcami i końmi, a w szczególności do jazdy konnej dla osób znających już podstawy. Nasza ujeżdżalnia (maneż) ma wymiary 50 metrów x 60 metrów, miękkie, piaszczyste podłoże i jest oświetlona, co umożliwia nam pracę również po zmroku. Pełni funkcję zarówno parkuru, ponieważ znajdują się na niej profesjonalne przeszkody jeździeckie (stojaki, drągi, cavaletti), a także czworoboku ujeżdżeniowego 20 metrów x 60 metrów z literami. 

Tuż przy ujeżdżalni (maneżu) znajduje się profesjonalna, bardzo wysoka rampa do wsiadania na konia. 

Lonżownik

Lonżownik to otwarty, okrągły, bezpiecznie i trwale ogrodzony plac przeznaczony do pracy z jeźdźcami i końmi, a w szczególności do nauki i przypomnienia jazdy konnej od podstaw, do zeroko pojętej pracy z koniem z ziemi oraz z siodła (szczególnie z końmi młodymi, surowymi, w trakcie zajeżdżania lub mającymi problemy behawioralne) oraz do treningów dosiadowych i woltyżerki. Zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa jeźdźcom rozpoczynającym swoją przygodę z jeździectwem – jest znacznie mniejszy niż ujeżdżalnia, a więc instruktor jazdy konnej ma większe panowanie nad koniem, co sprawia, że jeźdźcy czują się bezpieczniej i pewniej na koniu. Zarówno jeździec, jak i koń na tak ograniczonej przestrzeni łatwiej i szybciej się koncentruje na wykonaniu danego ćwiczenia. Nasz lonżownik ma średnicę około 18 metrów, miękkie, piaszczyste podłoże i jest oświetlony, co umożliwia nam pracę również po zmroku. 

Tuż przy lonżowniku znajduje się profesjonalna, bardzo wysoka rampa do wsiadania na konia.