Kim jesteśmy?

 

Stajnia u Julii to rodzinna, przydomowa i zarazem nietypowa stajnia położona w malowniczym miejscu na Śląsku, w sercu Jury Krakowsko–Częstochowskiej.

 

Co nas wyróżnia? 

To, co jest dla nas najważniejsze, to szczęście, bezpieczeństwo i zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne) przebywających u nas koni. Nie dysponujemy więc „luksusowymi” warunkami dla jeźdźców. Nie posiadamy pełnowymiarowej hali, karuzel dla koni czy pięknych, sportowych stajni z szerokimi korytarzami. Oferujemy jednak fachową, całodobową opiekę dla koni – beztroskie i szczęśliwe życie w zgodzie z ich naturą, ogromne, otwarte serca i mnóstwo miłości, a dla jeźdźców – wysoki poziom treningów jeździeckich oraz zajęć z hipoterapii, indywidualne podejście, ogrom ciekawych atrakcji związanych z końmi i nie tylko, dawkę uśmiechu, ciepła i przyjazną, rodzinną atmosferę, a także odrobinę szaleństwa. Na pierwszym miejscu stawiamy dobro konia i dążymy do tego, aby każdy czuł się u nas dobrze. Dlaczego? Ponieważ

Stajni nie tworzą ściany,

lecz ludzie i konie.

Tak właśnie brzmi nasze stajenne motto. Nie bez powodu. Stajnia u Julii to miejsce, w którym ludzie i konie tworzą jedną rodzinę. 

Pastwiska, łąki i padoki

Nasza stajnia to ponad 10 hektarów pastwisk, łąk i padoków ogrodzonych bezpiecznym, trwałym, wysokim ogrodzeniem. Na pastwiskach, łąkach i padokach znajdują się paśniki, w których siano jest zadawane tuż przy ziemi w siatkach o oczkach 4x4 centymetry. Przebywające u nas konie mają dostęp do siana i słomy 24 godziny na dobę i – dokładnie tak, jak w naturze – pobierają pokarm non stop, a dzięki siatkach na siano – małymi porcjami. 

Konie mają oczywiście również stały dostęp do świeżej, czystej wody w dużych wannach oraz stały dostęp do kilku rodzajów lizawek, zawieszonych tuż przy ziemi na specjalnych podstawkach. Na pastwiskach, łąkach i padokach konie znajdą schronienie w postaci licznych drzew w lasku. W czasie upałów mogą się schłodzić w naturalnym jeziorku, z którego również piją. 

Boksy

Posiadamy bardzo duże, przestronne, wyściełane słomą boksy w stajni angielskiej. Boksy są jasne i ocieplane. Wewnątrz znajdują się przegrody, dzięki czemu konie stale się widzą. W każdym boksie znajduje się zawieszona tuż przy ziemi lizawka na specjalnej podstawce, dwa kółka do przywiązywania konia, miejsce do zawieszenia wiadra z paszą treściwą tuż przy ziemi oraz nisko zawieszona siatka na siano z dnem bawełnianym o oczkach 4x4 centymetry. 

Ponieważ większość naszych koni stoi wolnowybiegowo, boksy w naszej stajni używane są w razie konieczności (na przykład kontuzji konia i przymusowego aresztu boksowego), a także podczas wykonywania naszym koniom fizjoterapii (masażu). 

Siodlarnia

Siodlarnia to miejsce do przechowywania sprzętu jeździeckiego. Nasza siodlarnia jest duża i całkiem pojemna. Każdy koń dostaje swoje własne wieszaki oraz miejsca na sprzęt, które są podpisane jego imieniem. Latem w siodlarni ochładza nas wiatrak, a zimą działa ocieplenie oraz elektryczny grzejnik. 

Siodlarnia połączona jest również z tak zwanym „Pokojem koniarza”. 

Ujeżdżalnie (czworobok i parkur)

Ujeżdżalnia (inaczej: maneż) to otwarty, zwykle prostokątny, bezpiecznie i trwale ogrodzony plac przeznaczony do pracy z jeźdźcami i końmi, a w szczególności do jazdy konnej dla osób znających już podstawy. 

W naszej stajni znajdą Państwo dwie ujeżdżalnie (maneże): piaszczysty, oświetlony czworobok ujeżdżeniowy o wymiarach 20x60 metrów, z profesjonalnymi literami na czworobok oraz piaszczysty, oświetlony parkur, czyli plac przeznaczony do skoków przez przeszkody, na którym znajdują się profesjonalne przeszkody jeździeckie (stojaki, drągi drewniane, drągi piankowe, cavaletii, podmurówki, i tym podobne), o wymiarach 50x67 metrów. 

Tuż przy ujeżdżalniach (maneżach) znajduje się profesjonalna, bardzo wysoka rampa do wsiadania na konia. 

Lonżownik

Lonżownik to otwarty, okrągły, bezpiecznie i trwale ogrodzony plac przeznaczony do pracy z jeźdźcami i końmi, a w szczególności do nauki i przypomnienia jazdy konnej od podstaw, do zeroko pojętej pracy z koniem z ziemi oraz z siodła (szczególnie z końmi młodymi, surowymi, w trakcie zajeżdżania lub mającymi problemy behawioralne) oraz do treningów dosiadowych i woltyżerki. Zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa jeźdźcom rozpoczynającym swoją przygodę z jeździectwem – jest znacznie mniejszy niż ujeżdżalnia, a więc instruktor jazdy konnej ma większe panowanie nad koniem, co sprawia, że jeźdźcy czują się bezpieczniej i pewniej na koniu. Zarówno jeździec, jak i koń na tak ograniczonej przestrzeni łatwiej i szybciej się koncentruje na wykonaniu danego ćwiczenia. Nasz lonżownik ma średnicę około 18 metrów, miękkie, piaszczyste podłoże i jest oświetlony, co umożliwia nam pracę również po zmroku. 

Tuż przy lonżowniku znajduje się profesjonalna, bardzo wysoka rampa do wsiadania na konia.